Czy gry planszowe dla dzieci to tylko zabawa?

0
725

Dzieci uwielbiają gry – a niektórzy dorośli także – ponieważ są one świetną okazją do zabawy w większym lub mniejszym gronie znajomych. Być może czasem zastanawiasz się, czy nie byłoby jednak lepiej, gdyby twoje dziecko spędzało czas na czymś innym, jak choćby uprawiając jakiś sport albo czytając książkę. Być może wydaje ci się nawet, że gry planszowe to zwykła strata czasu? Jeśli tak, przekonamy cię, że jesteś w błędzie!

Nowoczesne gry: zabawa i coś więcej

Oczywiście, gry w pierwszej kolejności wymyślono po to, aby przyjemnie spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół. Wykorzystuje się je więc właśnie w takim celu: dla urozmaicenia spotkania, aby przyjemnie spędzić czas, pośmiać się i porywalizować. Jednak nie jest to jedyne, co gry dają swoim uczestnikom.

Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne gry planszowe dla dzieci to oprócz zabawy świetna okazja do nauki i rozwoju. Co więcej, jest to nauka poprzez zabawę, a zatem taka, która nie męczy i nie odstrasza – wręcz przeciwnie, jeszcze zachęca, by zdobyć więcej wiedzy lub umiejętności. Jej zaleta to przekazywanie wiedzy lub kształcenie nowych umiejętności wręcz podświadomie, co może sprawić, że dziecko samo nie zauważy, iż już je będzie posiadało. W efekcie na pewno nie straci zapału, a z każdą kolejną grą, którą polubi, na pewno nauczy się jeszcze więcej.

Czego więc mogą nauczyć gry planszowe?

Gry, które uczą strategicznego myślenia

Jednym z popularnych typów gier planszowych są te, które uczą strategicznego myślenia. Niektóre z nich dołączają do tego jeszcze elementy ekonomii, jak choćby znany nam wszystkim z własnego dzieciństwa Monopol. Ciekawym przykładem gier strategicznych dla najmłodszych (i nie tylko) są również gry typu “Zaginiona wyspa Arnak”, które pozwalają na naukę ekonomii, przewidywania ruchu przeciwników, ale również rozmieszczania własnych robotników, zbierania zasobów czy wykonywania kolejnych akcji.

Gry, które uczą współpracy i interakcji z innymi

Współpraca z innymi jest jednym z tych elementów naszego codziennego życia, bez którego po prostu nie możemy się obejść. Współpracujemy od najmłodszych lat w przedszkolu czy szkole, a następnie w pracy przez cały okres dorosłości. Współpracować musimy nawet z rodziną czy przyjaciółmi, podczas każdego, wspólnego przedsięwzięcia. Dlatego też bardzo dobrym pomysłem jest zdobycie tej umiejętności już w jak najmłodszym wieku.

Posłużyć mogą temu między innymi gry, które wymagają kooperacji graczy. Wśród nich jednym z ciekawych przykładów mogą być gry kooperacyjne oparte o motywy survival horror, które świetnie sprawdzą się wśród nieco starszych graczy: młodzieży, a nawet dorosłych. Idealnie wypełnią długie wieczory i sprawią, że każdy miłośnik horroru poczuje dreszczyk na karku, a także stanie przed niejednym, ciekawym, ale i trudnym wyborem.

Co więcej, gry tego typu mogą nauczyć zarówno kooperacji, jak i innych umiejętności społecznych. W wielu z nich nie zabraknie blefów, ale także konieczności zaufania innym. Sprawdź, które z tych umiejętności są ci najbliższe.

Jak widzisz, gry planszowe dla dzieci i starszych graczy mogą nauczyć wielu umiejętności społecznych, ale także poszerzyć wiedzę czy pogłębić umiejętności logiczne. Wypróbuj ich różne typy, a na pewno przekonasz się, że nie są stratą czasu, ani dla ciebie, ani dla twojego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here