Żywe czy sztuczne rośliny do akwarium

Zakładasz swoje pierwsze akwarium? Ważnym etapem jest wybór roślin, które umieścisz w zbiorniku! Jeszcze do niedawna w świecie akwarystyki królowały żywe roślinki. Dziś coraz więcej hodowców decyduje się na sztuczne rośliny, które wyglądem nie odbiegają od swoich naturalnych odpowiedników. Które wybrać: żywe czy sztuczne? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Żywe rośliny akwariowe – naturalny fragment życia słodkowodnych rybek 

Argumentem przemawiającym na korzyść żywych roślin akwariowych jest to, że stwarzają w zbiorniku warunki zbliżone do tych, które występują w naturalnym środowisku. Rośliny żyją, rosną i oddychają. Za dnia pobierają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen, niezbędny rybom do życia. Co więcej, żywe rośliny mogą absorbować toksyny i hamować wzrost glonów. Dla wielu plusem jest także to, że mogą stanowić źródło dodatkowego pokarmu dla ryb.

Jednak żywe rośliny to nie same plusy. W mocno obsadzonych zbiornikach mogą powodować niedobór tlenu w nocy, utrudniając rybom normalne funkcjonowanie. Żywe rośliny mają swój cykl życia. Jeśli zgniją i nie zostaną szybko usunięte, mogą się rozłożyć, wytwarzając związki niebezpieczne dla ryb. Zjadanie roślin przez ryby również może stanowić niemały problem. Podgryzione roślinki będą wyglądać nieestetycznie, co negatywnie wpłynie na wygląd całego akwarium. Żywe rośliny ciężko utrzymać w idealnej czystości – ich pielęgnacja jest czasochłonna i skomplikowana. Ponadto wymagają doskonałego oświetlania, co wiąże się z dodatkowym kosztem przy zakładaniu akwarium.

Sztuczne rośliny w akwarium – świetna alternatywa czy przeżytek?

Alternatywą dla żywych roślin są sztuczne, wykonane z solidnego, bezpiecznego dla ryb plastiku. Dzisiejszy rynek oferuje tak piękne egzemplarze, że ciężko odróżnić je od żywych roślin. 

Zakup sztucznych roślin to oszczędność czasu i pieniędzy! Takie roślinki nie umierają i nie rosną (a przez to nie stają się zbyt duże). Ponadto łatwo je wyczyścić i nie wymagają dodatkowego oświetlenia. Dzięki temu, że zostały wytworzone z materiałów syntetycznych, nie ma szans, że wprowadzą do zbiornika pasożyty czy inne szkodniki, a dzięki temu – nie zanieczyszczą go. 

Niestety sztuczne rośliny akwariowe nie pochłaniają dwutlenku węgla i toksyn. Jednak czy można uznać to za duży problem? Nie do końca. Dobrze wyposażone akwarium stworzy rybkom odpowiednie warunki do życia. Dzięki temu roślinność może stanowić wyłącznie ciekawy dodatek dekoracyjny.

Aby mieć pewność, że sztuczne rośliny akwariowe będą całkowicie bezpieczne dla ryb i nie zmienią parametrów w zbiorniku wodnym, warto wybrać te wyprodukowane przez znaną i cenioną markę. Sztuczne rośliny akwariowe z oferty aquael.pl są solidne, estetyczne i prezentują się bardzo naturalnie. W sklepie Aquael znajdziesz rośliny w różnych kształtach i rozmiarach (o wysokości od 7 do 20 cm). Wybierając kilka rodzajów, stworzysz niepowtarzalną, piękną kompozycję, która doda akwarium niesamowitego uroku, a rybkom zapewni doskonałe, bezpieczne środowisko do życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here