Nietrzymanie moczu – co robić, by zapomnieć o tym problemie?

0
994

Nietrzymanie moczu dotyczy zwłaszcza kobiet i jest problemem zdrowotnym wiążącym się często ze sporym dyskomfortem. Ze względu na to, że wiąże się z bezwiednym wypływaniem moczu z cewki moczowej, może być źródłem przykrych i zawstydzających sytuacji.  Może  to negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie oraz samopoczucie, a nawet prowadzić do wystąpienia objawów depresji.

Nietrzymanie moczu – jaki specjalista może pomóc?

W przypadku wystąpienia nietrzymania moczu, ważne jest zapewnienie wsparcia przez interdyscyplinarny zespół specjalistów. Warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych praktyków, takich jak :

  • urolog,
  • ginekolog,
  • fizjoterapeuta uro-ginekologiczny,
  • położna.

Nietrzymanie moczu a depresja

Badania wskazują, że ponad połowie kobiet mających nietrzymanie moczu towarzyszy  lęk, a prawie co trzecia ma depresję. W przypadku, gdy nietrzymanie moczu stanowi dyskomfort psychiczny i wpływa negatywnie na samopoczucie, warto skorzystać także ze wsparcia psychologa, psychoterapeuty. Holistyczne podejście do problemu może przyczynić się do zwiększenia komfortu.

Profilaktyka nietrzymania moczu

Warto także zasięgnąć porady w zakresie możliwości profilaktyki nietrzymania moczu. Ważnym momentem na zainteresowanie się tym tematem jest przygotowanie do ciąży. W tym czasie najczęściej kobiety konsultują się z lekarzem ginekologiem, ale warto skorzystać także ze wsparcia, które oferuje położna. Położne często posiadają wiedzę, jak przygotować się na ciążę, zapobiegając przy tym nietrzymaniu moczu w przyszłości. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na edukację okołoporodową i chcesz przygotować się do porodu, dobrze nawiązać kontakt z położną nawet jeszcze przed ciążą i dowiedzieć się, jakie przygotowanie do ciąży będzie najlepsze w Twojej sytuacji zdrowotnej. Profilaktyka jest istotna na innych etapach życia, zwłaszcza u kobiet palących papierosy oraz przy bardzo dużej lub ograniczonej aktywności fizycznej i w okresie okołomenopauzalnym,  a także w przypadku chorób współistniejących, takich jak: otyłość, cukrzyca, zapalenie pęcherza, choroby neurologiczne. Jak najbardziej również wtedy możesz zgłosić się do położnej, ponieważ to specjalistka, która zapewnia opiekę nad kobietą w każdym okresie życia.

Nietrzymanie moczu a infekcje pęcherza i układu moczowego

Niestety, nietrzymanie moczu jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko infekcji układu moczowego. Podobnie jak nietrzymanie moczu, ryzyko zakażenia układu moczowego rośnie z wiekiem. Należy więc myśleć o profilaktyce nietrzymania moczu, również jako o profilaktyce zdrowia intymnego.  W razie wystąpienia objawów zakażenia układu moczowego i pęcherza, warto sprawdzić stan mikrobioty pochwy, wykonując wymaz z pochwy. Może okazać się, że w pochwie są obecne bakterie, grzyby lub inne patogeny, które przyczyniają się do objawów zakażenia układu moczowego. Jest to ważna informacja dla ustalenia odpowiedniego leczenia i dalszego postępowania.

Leczenie, profilaktyka nietrzymania moczu, wymaz z pochwy w Poznaniu – gdzie najlepiej wybrać położną w Poznaniu?

Zarówno jeśli chcesz otrzymać wsparcie w leczeniu i profilaktyce nietrzymania moczu, a także infekcji układu moczowo-płciowego, czy przygotowaniu do ciąży, możesz skorzystać z rozmaitej oferty położnej prywatnie w Poznaniu. Jedną z placówek, która zapewnia holistyczną opiekę położnej w Poznaniu jest Instytut Mikroekologii, który mieści się przy ul. Sielskiej 6 – położna tutaj będzie dobrą opcją dla osób z Grunwaldu i Jeżyc. Oprócz konsultacji, prywatna położna (Poznań), w razie potrzeby może pobrać wymaz z pochwy do badania mikrobioty pochwy, jeśli występują objawy infekcji układu moczowo-płciowego lub w ramach profilaktyki zdrowia intymnego i raka szyjki macicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here