Nauczyciel przedszkola

Czym zajmuje się Nauczyciel przedszkola?

Osoba pracująca na tym stanowisku ma za zadanie sprawować opiekę nad dziećmi w wieku od 3 do 7 lat i przygotować je do podjęcia nauki w szkole. Chodzi tu przede wszystkim o to. Aby dziecko miało możliwość rozwoju umysłowego, fizycznego, społecznego, a także emocjonalnego. Wiadomo, że każde dziecko rozwija się w różnym tempie, zadaniem nauczyciela jest jednak dopilnowanie, aby nie pojawiły się żadne nieprawidłowości. Jeśli z kolei zauważy on pewne szczególne predyspozycje u dziecka lub anomalia rozwojowe, bezzwłocznie musi zawiadomić o tym rodziców.

Nauczyciel przedszkola organizuje rozmaite ćwiczenia gimnastyczne oraz zabawy ruchowe, a także zajęcia umysłowe: nauka piosenki, czy konstruowanie pewnych elementów. Bardzo ważne jest również nabycie umiejętności technicznych: wycinanie, kolorowanie, wyklejanie, czy malowanie, dziecko kształtuje wtedy swój zmysł estetyczny. Nauczyciel musi również zadbać o odpowiednie wychowanie moralno-społeczne dzieci: nauczanie samodzielności w wykonywaniu codziennych czynności, zachęcanie do zabawy z innymi dziećmi, okazywania szacunku i chęci pomocy drugiej osobie.

Ile zarabia Nauczyciel przedszkola?

W Polsce zarobki na tym stanowisku nie są dosyć wysokie. Jeśli jesteśmy zatrudnieni jako stażyści, nasze wynagrodzenie miesięczne będzie wynosiło około 1400 zł brutto, zdobywając wyższe doświadczenie, możemy liczyć na większą pensję – średnia zarobków Nauczyciela przedszkola w Polsce wynosi 2355 zł brutto.

Najwięcej możemy zarobić, pracując jako nauczyciel w przedszkolu prywatnym. Wysokość wynagrodzenia zależna jest od takich czynników jak: wielkość firmy, kapitał firmy, wykształcenie, staż pracy, czy region zatrudnienia.

Jak zostać Nauczycielem przedszkola?

Osoba, która chce pracować na tym stanowisku, musi z pewnością posiadać pewne cechy charakteru, bez których ich praca nie miałaby sensu:

  • Przede wszystkim jest to łatwość nawiązywania kontaktu z dziećmi – jeśli zauważamy, że maluchy chętnie się z nami bawią, rozmawiają i pragną wspólnej rozrywki, możemy śmiało ubiegać się o pracę w przedszkolu.
  • Kolejną kwestią jest właściwe podejście do dzieci. W tym wieku dziecko wielu rzeczy jeszcze nie rozumie i nie potrafi wykonać, jeśli jednak okażemy im zrozumienie i skoncentrujemy się na tym, aby rozwiązywać wszelkie problemy w sposób korzystny dla dziecka, z pewnością osiągniemy sukces.
  • Nauczycielowi przedszkola nie można również odmówić cierpliwości i opanowania. Dobrze wiemy, że dzieci potrafią być bardzo niegrzeczne, często robią na złość drugiej osobie, a nawet nieświadomie krzywdę. Ważne zatem, aby w takiej sytuacji nie krzyczeć ani nie karcić dziecka, lecz spokojnie wytłumaczyć złe zachowanie w taki sposób, aby zrozumiało i więcej nie popełniło tego błędu.
  • Mając wiele dzieci pod opieką, nauczyciel z pewnością musi odznaczać się dobrą pamięcią – należy zapamiętać, kto czego nie lubi, kto ma jakie predyspozycje i na kogo zwracać szczególną uwagę, oczywiście przebywając codziennie z tymi samymi dziećmi, jesteśmy w stanie szybko się tego nauczyć.
  • Przychylnie patrzy się także na kandydatów, którzy posiadają umiejętności wokalno-muzyczne, czy artystyczne, choć nie jest to wymóg. Takie osoby są niezwykle kreatywne i potrafią doskonale zająć dzieciom czas i pobudzać ich do ruchu oraz rozwijać wyobraźnię.

Jeśli chodzi o wykształcenie, nauczycielem przedszkolnym może zostać osoba, która ukończyła studia pedagogiczne. Mile widziane są również dodatkowe kwalifikacje, takie jak: gimnastyka korekcyjna, logopedia, psychologia, reedukacja, lub muzykoterapia czy logorytmika – w takim przypadku możemy prowadzić dodatkowe zajęcia dla dzieci, co wiąże się również z wyższymi zarobkami.

Mimo iż w tym zawodzie możemy zaobserwować większy procent kobiet niż mężczyzn, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to oni zostali nauczycielami przedszkolnymi. Jeśli tylko mają ukończone studia pedagogiczne, kariera w przedszkolu stoi przed nimi otworem.

Obowiązkowe jest również zdrowie psychiczne i fizyczne kandydata – niestety nie mogą pracować tu osoby niepełnosprawne, ponieważ mogłyby nie uporać się z niektórymi obowiązkami przy dużej liczbie dzieci. O pracę nauczyciela przedszkola nie mogą starać się również osoby, które posiadają wady wymowy oraz słuchu.

Po ukończeniu studiów obowiązkowe jest odbycie stażu, podczas którego kandydaci obserwują w praktyce pracę nauczyciela przedszkola, mogą zadawać pytania i przetestować się w rozmaitych sytuacjach. Taka praktyka to także spore doświadczenie, szukając później pracy, możemy czuć się pewniej.

Podczas studiów również istnieje możliwość odbywania praktyk, o ile czas nam na to pozwala. Z pewnością przyszli pracodawcy będą brali pod uwagę nasze starania i zaangażowanie.

Rozpoczynając pracę w przedszkolu, każdy otrzymuje Kartę Nauczyciela – wyznacza ona tygodniowy czas pracy nauczyciela w przedszkolu. Wymiar godzin zależny jest od wieku dzieci i wynosi od 22 do 25 godzin, średnio jest to około 5 godzin dziennie. Pracując w przedszkolu, musimy nastawić się na pracę zmianową.

Nauczyciel przedszkola – własna firma

Coraz więcej osób decyduje się na założenie prywatnego przedszkola, nic dziwnego – mimo iż mamy do czynienia z niżem demograficznym, trudno jest znaleźć wolne miejsca w jakiejkolwiek placówce, nie mówiąc już o umieszczeniu dziecka w wybranym przez nas przedszkolu.

Założenie prywatnej placówki nie jest najłatwiejsze, ponieważ należy spełniać wiele wymogów, które są uregulowane prawnie. Chodzi tu nie tylko o nasze wykształcenie i doświadczenie, ale również o wymogi lokalowe, sanitarne, a także te, które dotyczą personelu, czyli innych nauczycieli, kucharzy czy osób sprzątających. Musimy także liczyć się z dużymi kosztami, związanymi z prowadzeniem takiej działalności, nie obędzie się bez sporego wkładu własnego.

Zakładając prywatne przedszkole, duże znaczenie ma lokalizacja – najlepiej, jeśli jest to miejsce w pobliżu osiedla, które zamieszkiwane jest przez wielu ludzi. Duży ruch panuje również  w przedszkolach znajdujących się w samym centrum dużych miast. Ostatnio jednak sporym powodzeniem cieszą się przedszkola prywatne na obrzeżach miast – tam powstaje coraz więcej osiedli domów jednorodzinnych oraz apartamentowców, zamieszkiwanych przez ludzi, młodych, zamożnych i zakładających rodziny lub z małymi dziećmi.

W takich miejscach zazwyczaj mało jest sklepów, punktów rozrywki, czy właśnie jednostek edukacyjnych. Można więc rzec, że otworzenie prywatnego przedszkola w takim miejscu to żyła złota. Opłaty za wynajem lokalu w miejscach oddalonych od centrum miasta zazwyczaj są o wiele niższe, dzięki czemu obniżymy nasze wydatki.

Dla osób, które nie posiadają zbyt dużych funduszy i nie mają możliwości wzięcia kredytu, czy uzyskania dofinansowania, poleca się wynajmowanie powierzchni w siedzibach korporacji lub biurowcach – wszelkie warunku są tam spełnione, a opłaty miesięczne będą znacznie niższe, niż w oddzielnej placówce.

Chcąc otworzyć prywatne przedszkole, musimy:

  • założyć działalność gospodarczą,
  • zatrudnić personel z odpowiednim wykształceniem, doświadczeniem i predyspozycjami,
  • znaleźć lokal, w którym rozpoczniemy naszą działalność,
  • uzyskać pozytywną decyzję od Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego.

Otwierając taką palcówkę, musimy również narzucić pewien cennik, który zależny jest od kilku czynników. Po pierwsze musimy dowiedzieć się, czy jest szansa uzyskania dopłaty ze strony Urzędu Miasta lub pracodawcy. Jeśli tak – miesięczna opłata za dziecko będzie niższa, ponieważ koszty utrzymania placówki także będą mniejsze. Musimy pamiętać nie tylko o kosztach eksploatacji lokalu, ale również o pensjach dla pracowników, wyżywieniu dla dzieci, a także zakupie wszelkiego sprzętu.

Miesięczne czesne w przedszkolu prywatnym wynoszą od 500 do nawet 1000 złotych za dziecko. Dodatkowo należy doliczyć wyprawkę, którą płaci się raz na semestr i wynosi około 150 złotych oraz opłaty za komitet rodzicielski – około 30 złotych na semestr. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko brało udział w zajęciach dodatkowych, czyli taniec, rytmika, czy nauka języka obcego jest to koszt średnio 50 złotych miesięcznie za jedne zajęcia.

Jako założyciele przedszkola mamy obowiązek poinformowania rodziców o wszelkich opłatach, a także terminach płatności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here