Metoda BLW

Wspólne jedzenie zacieśnia więzi oraz buduje rodzinne tradycje. Badania naukowe dowodzą, że dzieci jedzące z rodzicami przy jednym stole czują się ważne oraz potrzebne. Wszyscy rodzice powinni zatem zadbać o to, aby ich dziecko już od najmłodszych lat wspólnie z nimi spożywało posiłki. Dobrym pomysłem jest wdrożenie metody BLW, będącej swego rodzaju powrotem do korzeni.

Na czym polega metoda BLW?

Zwrot BLW pochodzi od angielskiego wyrażenia Baby – led Weaning. Metoda ta jest coraz powszechniej stosowana w karmieniu małych dzieci. Pozwala ona na spożywanie poszczególnych posiłków wszystkimi zmysłami. Zakłada, że dziecko samo decyduje co, kiedy oraz jak zje.

Na polskojęzycznych portalach metoda BLW jest bardzo często określana skrótem „Bobas Lubi Wybór”. Polega ona na stopniowym wprowadzaniu do diety malucha różnorodnych pokarmów, przy jednoczesnym zachowaniu karmienia mlekiem. Jej celem jest to, aby pokazywać dziecku różnorodność form oraz mnogość posiłków. Dzięki temu każdy maluch może dowolnie bawić się jedzeniem oraz eksplorować różne smaki.

W metodzie BLW dziecko stopniowo uczy się jeść warzywa (gotowane i surowe), owoce, makaron, kasze oraz ryż. Poszczególne posiłki są podawane w naturalnej postaci, a nie jako zmiksowane papki. Dzięki temu każde dziecko ma możliwość zapoznania się z poszczególnymi kształtami owoców i warzyw oraz z pokarmami o różnej konsystencji.

Metodę tę można zacząć wdrażać w życie dziecka wówczas, gdy potrafi samodzielnie siedzieć i ma dobrze wykształcony odruch chwytny. Jest to możliwe mniej więcej w siódmym miesiącu życia. Wtenczas to warto dać mu rączki ugotowaną marchewkę, wybrany owoc czy kawałek bułki. Maluch w tym wieku potrafi bowiem utrzymać w rączce otrzymany produkt i włożyć go samodzielnie do buzi.

Metoda BLW to swego rodzaju praktyka połączona ze światopoglądem. Ważne jest bowiem nie tylko samo jedzenie, ale także cała „oprawa” posiłku. Stosując te metodę dziecko uczony się spożywać posiłki przy stole wspólnie z domownikami. Przyjazna atmosfera uczy każdego malucha tego, że posiłek jest bardzo ważną formą wyrażania więzi rodzinnych oraz tego że jedzenie może sprawiać przyjemność.

Jakie wybrać krzesełko do karmienia?

Chcąc wdrożyć w życie dziecka metodę BLW trzeba koniecznie wyposażyć je w odpowiednie do wieku krzesełko. Kinderprams.pl to strona oferująca szeroką gamę tego typu produktów.

Każdy rodzic zainteresowany zakupem ma do wyboru zarówno plastikowe, jaki i drewniane krzesełka. Posiadają one ciekawy design oraz zróżnicowaną kolorystykę dzięki czemu można je idealnie wkomponować do każdego wnętrza.

Oferowane krzesełka do karmienia posiadają wygodne siedziska oraz antypoślizgowe podkładki. Są one bardzo stabilne, zatem zawsze zapewniają bezpieczne spożywanie posiłków. Posiadają one gwarancję jakości – zgodną z europejską normą bezpieczeństwa EN 14988:2017.

Odpowiednio dobrane krzesełko do karmienia pozwala każdemu dziecku na wspólne celebrowanie posiłków w gronie rodzinnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here