dziecięcy pokój

Gusty rodziców i dzieci rzadko kiedy idą w parze. To, co rodzicom wydaje się rozsądne i praktyczne, dla dzieci stanowi synonim nudy, a to, co cieszy pociechy, ich opiekunom zazwyczaj kojarzy się chaosem. Nie inaczej jest, gdy mówimy o urządzaniu pokoju dziecięcego. Zastanówmy się, gdzie dorośli mogą pójść na ustępstwa, a gdzie wymagana będzie całkowita dyscyplina.

Podstawowe zasady aranżacji pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy jest przestrzenią, w której nasze pociechy spędzają znaczną część czasu. W naturalny sposób musi więc on łączyć cechy użytkowe, stanowić miejsce do nauki, zabawy, a także gwarantować zasłużony wypoczynek. Natłok warunków do spełnienia sprawia, że właściwa aranżacja pokoju dla dziecka wymaga starannego przemyślenia i przygotowania. Konieczna będzie konfrontacja potrzeb z możliwościami, tu kluczowe znaczenie ma powierzchnia, jaką dysponujemy. Innym wymogom odpowiadał będzie pokój, w którym mieszkać będzie jedno dziecko, inne założenia obowiązują w przypadku wspólnego przebywania dwójki lub większej ilości dzieci. Istnieje jednak kilka cech wspólnych i zdecydowanie warto poświęcić im chwilę uwagi.

Jedną z najważniejszych, a zarazem uniwersalnych zasad stanowi konieczność wydzielenia stref funkcjonalnych. Wyodrębnienie miejsc do pracy, zabawy i odpoczynku pozwoli nie tylko zapanować nad bałaganem, ale też będzie sprzyjało wyrabianiu dyscypliny i właściwych nawyków. Jeśli pokój zamieszkuje rodzeństwo, to wskazane jest rozdzielenie przysłowiowych stref wpływów, co każdemu z dzieci pozwoli na choćby częściową autonomię i poczucie samodzielności. Rozdział stref nie musi być dosłowny w znaczeniu fizycznym. Granice można zaznaczyć zmianą koloru ścian lub wykładzin, w ten sposób osiągniemy zakładany cel i jednocześnie zaoszczędzimy sporo miejsca. Przestrzeń to jedna z ważniejszych wartości w pokoju dziecięcym i śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że zawsze będzie jej za mało. Potrzebne będzie miejsce do przechowywania zabawek, książek i przedmiotów codziennego użytku, warto więc wykorzystać rozwiązania wielofunkcyjne, na przykład siedziska, które jednocześnie są pojemnymi skrzyniami.

Właściwa jakość pracy i snu

Odpowiednie warunki do nauki i pracy to przede wszystkim ergonomiczne biurko i krzesło. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które już korzystają z książek i komputerów. Właściwa postawa, zachowanie odpowiednich odległości od podłogi, stołu i ekranu to nie tylko warunek efektywnej pracy, ale też gwarancja uniknięcia ewentualnych problemów zdrowotnych. Równie istotny jest dobór odpowiedniego łóżka. Dzieci w wieku szkolnym z powodzeniem mogą korzystać z szerokiego wyboru łóżek i tapczanów. Ważne, aby ich wielkość była dostosowana do wzrostu lokatora i zapewniała komfortowy oraz zdrowy sen. 

Na uwagę zasługują też tekstylia do sypialni – najlepszym wyborem będzie pościel dla dzieci 160×200 cm. Jest to wymiar, który sprawdzi się zarówno w przypadku kilkulatków, jak i nastolatków. Atrakcyjne propozycje pościeli dziecięcej sygnowane są marką Nyks. Polski producent oferuje atrakcyjne wzornictwo i najwyższą jakość wykonania, a to zapewnia wieloletni i satysfakcjonujący okres użytkowania. Ten fakt ucieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here