Jakie zabawki Montessori wybrać dla dziecka

Metoda nauki Marii Montessori bazuje na koncepcji pracy poprzez zabawę angażującą wszystkie zmysły, pobudzającą kreatywność i wyzwalającą ciekawość. Zabawki Montessori odzwierciedlają tę ideę. Mają służyć wszechstronnemu rozwojowi dziecka, uczyć je samodzielności, logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

Zabawki Montessori – jakie są ich najważniejsze cechy?

Zgodnie z ideą Marii Montessori, zabawki mają służyć rozwojowi i w naturalny sposób zainteresować dziecko, sprawić, że chętnie po nie sięgnie. Korzystając z nich, ma zdobyć pewną określoną wiedzę i doświadczenie.

Dlatego pomoce Montessori mają zwykle proste, klasyczne kształty, wykonane są z materiałów wysokiej jakości, bezpieczne i dostosowane do wieku dziecka. Tam, gdzie jest to możliwe i uzasadnione technicznie, zabawki Montessori wykonane zostały z materiałów, które mogą zostać poddane recyclingowi (drewna, metalu), co dodatkowo wspiera ideę „zero waste”, przyzwyczajając dziecko od najmłodszych lat do dbania o środowisko naturalne.

Zabawki dla dzieci przedszkolnych

Zabawki Montessori przeznaczone dla młodszych przedszkolaków opierają się na poznawaniu zmysłowym. Są to na przykład barwne tabliczki, które uczą rozpoznawania kolorów czy kostki dotykowe pozwalające na poznawanie różnych faktur oraz nazywanie wrażeń dotykowych (np. powierzchnia szorstka, miękka, twarda). Do tej kategorii zabawek zaliczyć należy także wszelkie proste pomoce manipulacyjne bazujące na wkładaniu przedmiotu o danym kształcie w odpowiedni otwór w pudełku.

Starsze dzieci przedszkolne mogą korzystać z zabawek opartych na tym samym pomyśle, jednak o większym stopniu trudności. Takie pomoce pozwalają na ćwiczenie zdolności manualnych, przygotowując do nauki pisania. Będą to np. ramki ze sprzączkami do zapinania czy bardziej skomplikowane zestawy wymagające dopasowania kształtów. Z zabawkami Montessori możesz zapoznać się w sklepie Moje Bambino, który posiada szeroką ofertę pomocy opartych o tę metodę: https://mojebambino.pl/919/Pomoce-Montessori.

Zabawki edukacyjne bazujące na metodzie Montessori

Poza zabawkami, których celem jest m. in. integracja sensoryczna, a więc rozwój bazujący na wrażeniach zmysłowych, wśród pomocy Montessori znajdują się również zabawki edukacyjne. Przykładem może tu być mapa świata, na której należy odpowiednio umieścić kafelki – zwierzęta. Na awersie każdego z kafelków znajduje się wizerunek zwierzęcia, natomiast na rewersie – nazwa gatunkowa i kontynent, na którym występuje.

Innym przykładem zabawki edukacyjnej Montessori są puzzle, na których widnieją flagi państw całego świata. Układa się z nich mapę świata, dzięki czemu dziecko jest w stanie nie tylko rozpoznać flagę danego państwa, ale również umiejscowić je na danym kontynencie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here