Kocia wyprawka

Pojawienie się małego pupila w domu to wyjątkowe wydarzenie. Młody kociak to nowy członek rodziny, któremu trzeba zapewnić komfortowe warunki do rozwoju. Sprawdź, jakie produkty powinny znaleźć się w kociej wyprawce.

Karma i miseczki

Odpowiednie żywienie to ważny element opieki nad kotem. Prawidłowa dieta zapewni mruczkowi doskonałe zdrowie, pełnię sił i świetne samopoczucie. Jaką karmę kupić? Najlepsza będzie karma mokra o wysokiej jakości, która głównie składa się z mięsa (ok. 80% zawartości). Karma nie powinna zawierać zbóż, które – podawane w nadmiarze – mogą prowadzić do otyłości. Otyłość zaś zwiększa ryzyko wystąpienia wielu ciężkich chorób.

W kociej wyprawce powinny znaleźć się dwie miseczki – jedna na karmę, a druga na wodę. Optymalna pojemność miski na jedzenie to 0,2-0,3 l, na wodę zaś – około 0,3-0,4 l. Najlepszym rozwiązaniem będą miseczki ceramiczne lub metalowe. Warto rozważyć również zakup specjalnej podkładki pod miski, która ułatwi utrzymanie czystości w strefie karmienia.

Jaka kuweta? A żwirek?

Ważnym elementem kociej wyprawki jest kuweta. Na rynku znajdziesz modele:

  • otwarte – głębokie pojemniki; minusem jest ryzyko wysypywania żwirku poza krawędzie kuwety, 
  • kryte – pojemniki ze ściankami, daszkiem i ruchomymi drzwiczkami; eliminują nieprzyjemne zapachy.

Wybór kuwety zależy od miejsca, którym dysponujemy, oraz od preferencji kociaka. Nie każdy kot lubi korzystać z kuwet zamkniętych.

W kuwecie należy umieścić żwirek. Najpopularniejszy jest żwirek bentonitowy, który doskonale absorbuje wilgoć i zapachy. Niestety niektóre kociaki mają tendencję do zjadania granulek bentonitowych, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia. W takim przypadku lepiej postawić na żwirek drewniany. Żwirek drewniany jest biodegradowalny, łatwo się zbryla i można spłukiwać go w toalecie. 

Coś na podróż

Kolejnym ważnym elementem wyprawki dla kota jest transporter, który zapewni zwierzęciu pełne bezpieczeństwo podczas podróży. Popularną grupą transporterów są modele plastikowe, które są lekkie, funkcjonalne i łatwe w czyszczeniu. Takie transportery oprócz drzwiczek zwykle wyposażone są w opcję ściągania górnej części, co znacznie ułatwia wkładanie i wyjmowanie kota. 

Alternatywą dla plastikowego transportera jest wygodna torba do transportu kota. Torba wykonana z miękkiego, przyjemnego w dotyku materiału zapewni zwierzakowi pełen komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas podróży.

Szeroki wybór toreb do transportu kotów znajdziesz w sklepie zoologicznym AquaelZoo. Jego propozycją są produkty marki Comfy wykonane z wodoodpornych, wytrzymałych materiałów. Na stronie dostępne są transportery o różnych wielkościach, wyposażone m.in. w solidne, krótkie rączki, długie, regulowane paski na ramię, „okienka” z siatki i pojemne kieszonki.

Co jeszcze warto kupić?

W kociej wyprawce nie może zabraknąć drapaka. Drapanie to naturalny odruch kotów, którego nie da się oduczyć. Jeśli nie zapewnisz mruczkowi odpowiedniego miejsca do drapania, będzie ostrzyć pazurki na meblach.

Inne produkty, które powinny znaleźć się w wyprawce dla kota, to:

  • nożyczki do obcinania pazurów,
  • szczotka do sierści,
  • legowisko,
  • zabawki – np. piłeczka, nakręcana myszka, czy specjalna wędka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here